Belka
Środa, 26 Czerwca 2024   imieniny: Paulina, Jan, Paweł
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

50. Tydzień Kultury Beskidzkiej z mocnym akcentem

Data publikacji: 2013-07-08, Data modyfikacji: 2013-07-08
A A AWydrukDrukuj  
 

Tegoroczny,  jubileuszowy Tydzień Kultury Beskidzkiej w Oświęcimiu zainaugurują "Trebunie Tutki". Organizatorzy zapraszają 26 lipca 2013 roku o godzinie 20.00 obok Oświecimskiego Centrum Kultury, gdzie na scenie plenerowej góralska grupa zagra koncert w ramach projektu Dom otwarty z cyklu: Folklor, tradycje i obrzędy - filtrator znużeń.

"Trebunie-Tutki" to muzykująca od pokoleń góralska rodzina, która nic nie tracąc ze swego charakteru, przeszła ewolucję od kapeli góralskiej po zespół koncertujący na największych festiwalach w Europie, a także w Azji i Ameryce Północnej. Jako jedyny zespół z Polski, wielokrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce World Music Charts Europe Europejskiej Unii Radiowej.

Umiłowanie tradycji i wierność góralszczyźnie nie ogranicza twórczości zespołu. Opierając się na tradycyjnym instrumentarium, skali góralskiej, budowie muzycznej i charakterze wykonania - Krzysztof Trebunia-Tutka tworzy nową muzykę góralską - rozwijając z zespołem i wzbogacając rdzenną muzykę o nowe melodie, współczesne teksty i awangardowe aranżacje - kreując oryginalne polskie brzmienie. Zespół chętnie eksperymentuje z reggae, rockiem, techno i jazzem współpracując z wybitnymi artystami, m.in. z jamajską grupą „The Twinkle Brothers", zespołami Adriana Sherwooda, kirgiskim „Ordo Sakhna", a także z polskimi muzykami: Krzysztofem Ścierańskim, Michałem Kulentym, Krzysztofem Herdzinem, Warszawskim Chórem Międzyuczelnianym, Voo Voo i formacjami Włodzimierza Kiniorskiego "Kiniora". Grupa nie stroni także od innych form wyrazu artystycznego - na festiwal Kraków 2000 Krzysztof Trebunia-Tutka napisał scenariusz spektaklu „Góralskie Bronowice", którego premiera odbyła się w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie z udziałem aktorów Teatru Witkacego, chóru i tancerzy zespołu Skalni oraz orkiestry kameralnej Simfonietta Cracovia.

"Trebunie-Tutki" są laureatem wielu prestiżowych muzycznych nagród, które otrzymali w Polsce i poza jej granicami.

Podczas koncertu w Oświęcimiu zaprezentują swoje największe przeboje.

Skład zespołu: Krzysztof Trebunia-Tutka, Anna Trebunia-Wyrostek, Jan Trebunia, Andrzej Polak, Andrzej Wyrostek 

 

 

UM Oświęcim, Źródło artykułu: www.um.oswiecim.pl, Autor zdjęć: UM Oświęcim
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
oświęcimski

Powiat oświęcimski - powiat w województwie małopolskim z siedzibą w Oświęcimiu. Należy do niego gmina miejska Oświęcim; gminy miejsko-wiejskie: Brzeszcze, Chełmek, Kęty, Zator; gminy wiejskie: Osiek, Oświęcim, Polanka Wielka, Przeciszów. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku.

Powiat oświęcimski to nie tylko obóz zagłady Auschwitz. Okazuje się, że oprócz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau na terenie powiatu znajduje się wiele innych ciekawych miejsc. Zabytkowy zamek – pałac i ratusz w gminie Zator, kościół p.w. św. Marcina w Jawiszowicach czy pałac Radziwiłłów w Grojcu, to tylko niektóre z nich. Pasjonaci pszczelarstwa powinni także zajrzeć do pasieki i pszczelarskiego skansenu w Grojcu. Zgromadzono w nim zabytkowe ule i sprzęt do pozyskiwania miodu z różnych regionów Polski. Przyciąga również piękno natury, które można podziwiać, wybierając się na jedną z trzech tras rowerowych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola