Belka
Środa, 26 Czerwca 2024   imieniny: Paulina, Jan, Paweł
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Diabolskié Husle zagrają w zamku

Data publikacji: 2013-12-13, Data modyfikacji: 2013-12-13
A A AWydrukDrukuj  
 

Stowarzyszenie Romów w Polsce i Muzeum Zamek w Oświęcimiu zapraszają 16 grudnia  na koncert zespołu „Diabolské Husle”.

Koncert odbędzie się 16 grudnia o godzinie 18 w sali reprezentacyjnej Muzeum Zamek w Oświęcimiu  w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie pn. „Polsko - słowackie warsztaty: w muzyce bez granic” 
Projekt służy przełamywaniu barier kulturowych i etnicznych we wzajemnych relacjach społeczności romskiej, polskiej i słowackiej. 

Wykonawcy koncertu:

Ján Berky – Mrenica jr
Józef Jochymczyk – Merstein
Diabolské Husle zostały założone w 1991 roku przez skrzypka i kompozytora słowackiego - Jana Berky - Mrenica seniora, który jest również głównym twórcą repertuaru zespołu.
Orkiestra jest grupa siedmiu muzyków, którzy są absolwentami akademii muzycznych. W okresie od1997 roku, Pan Jan Berky-Mrenica, ze względów zdrowotnych, przekazał kierownictwo artystyczne nad zespołem synowi - Janowi Berky-Mrenica jr, którzy kontynuuje osiągnięcia artystyczne ojca / Słowacka Akademia Muzyczna przyznała mu w 2000 r. dwie nagrody "Grammy" - najlepsza muzyka oraz artysta roku /.
Po śmierci Jana Berky seniora zespół przerwał działalność, by po dwóch latach wrócić na scenę muzyczną. Dzięki unikalnej muzyce, ale także niezwykłym występom z dodatkiem elementów dramaturgicznych zespół jest zawsze miła niespodzianka dla szerokiego grona odbiorców i krytyków.

W 2009 roku, kiedy to ponownie zaczął działać, wyprodukowano dwie ciekawe płyty " Hviezdy folklóru" w partnerstwie z grupa taneczną „ Čarovné ostrohy“ i program " Dáma v čiernom - Svetová cigánska pieseň we współpracy z piosenkarką Janką Orlicką.
Orkiestra pracuje też z przedstawicielami słowackiej sceny pop - M.Buntajom, M.Gašparov, P.Novotným - kubki, J.Burianom, M.Valihorom, M.Červienkom.
Skrzypce: Ján Berky - Mrenica Jr, Joseph Berka, Robert, Gaspar, Stephen Bertók
Viola: Piotr Koza, Mediolan Hronček
Kontrabas: Erik Bartos
Cymbały Martin Budinský

Józef Jochymczyk – Merstein

Czołowy bard muzyki romskiej tzw. "Sinti" lub "Sinti Jazz". Od roku 1983 do początku lat dziewięćdziesiątych współpracował z Polską Agencją Artystyczną „PAGARD". W tym czasie koncertował w krajach byłej Jugosławii, Niemczech, Austrii, odnosząc wiele sukcesów estradowych jako unikatowy wykonawca tego stylu. W kraju występował wspólnie m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim czy Aloszą Awdiejewem z „Piwnicy pod Baranami". Brał udział w festiwalu muzyki romskiej w Ciechocinku oraz Bratysławie.

Projekt zaowocuje wspólnymi koncertami oraz wydaniem płyty, której repertuar zawierać będzie co najmniej dwa tradycyjne słowackie i polskie utwory w nowej aranżacji uwzględniającej specyfikę muzyki romskiej. Pozostały repertuar zostanie wyłoniony z tradycyjnych utworów muzyki Romów z Polski i Słowacji w nowym brzmieniu, uwzględniającym charakterystyczne dla romskiej muzyki ze Słowacji wpływy węgierskie i bałkańskie a dla Romów z Polski Sinti Jazz i tradycyjną muzykę romską.

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85 proc. w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007- 2013 oraz z budżetu państwa w 10 proc.za pośrednictwem Euroregionu Beskidy.

UM Oświęcim, Źródło artykułu: www.um.oswiecim.pl, Autor zdjęć: UM Oświęcim
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
oświęcimski

Powiat oświęcimski - powiat w województwie małopolskim z siedzibą w Oświęcimiu. Należy do niego gmina miejska Oświęcim; gminy miejsko-wiejskie: Brzeszcze, Chełmek, Kęty, Zator; gminy wiejskie: Osiek, Oświęcim, Polanka Wielka, Przeciszów. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku.

Powiat oświęcimski to nie tylko obóz zagłady Auschwitz. Okazuje się, że oprócz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau na terenie powiatu znajduje się wiele innych ciekawych miejsc. Zabytkowy zamek – pałac i ratusz w gminie Zator, kościół p.w. św. Marcina w Jawiszowicach czy pałac Radziwiłłów w Grojcu, to tylko niektóre z nich. Pasjonaci pszczelarstwa powinni także zajrzeć do pasieki i pszczelarskiego skansenu w Grojcu. Zgromadzono w nim zabytkowe ule i sprzęt do pozyskiwania miodu z różnych regionów Polski. Przyciąga również piękno natury, które można podziwiać, wybierając się na jedną z trzech tras rowerowych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola