Belka
Poniedziałek, 17 Czerwca 2024   imieniny: Albert, Laura, Adolf
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Eksperymenty z azotem. Dziecięcy Uniwersytet zainaugurował działalność

Data publikacji: 2013-10-28, Data modyfikacji: 2013-10-28
A A AWydrukDrukuj  
 

Na scenie Oświęcimskiego Centrum Kultury pojawił się biały dym. Nie był to pożar, ani ćwiczenia formacji strażackich. Sprawcą był Mateusz Stocki, chemik z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i jego ciekły azot.  W ten widowiskowy sposób, w minoną sobotę, wykładem o " Wściekłym azocie" 'zainaugurował działalność Uniwersytet Dziecięcy. Młodych studentów powitał rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej prof. Witold Stankowski oraz Maria Pędrak zastępca prezydenta Oświęcimia. Każdy otrzymał z rąk rektora indeks.

Eksperymenty z azotem bardzo podobały się młodym żakom, szczelnie wypełniającym salę widowiskową OCK. Sami też chętnie towarzyszyli naukowcowi przy kolejnych doświadczeniach. Był więc przeziębiony balon, kruszona róża, strzelająca butelka, a także zjawiskowa mgła.

 

 

Niekonwencjonalnym przekazem wykładowca chciał zaciekawić i zachęcić dzieci do dalszej nauki oraz rozumienia świata. Zwrócić też uwagę na obecność nauki w życiu i pokazać, jak wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce.

 

Uniwersytet Dziecięcy to najnowszy projekt Oświęcimskiego Centrum Kultury skierowany do najmłodszych mieszkańców w wieku od 7 do 12 lat. 

Młodzi studenci będą mogli wzbogacać swoją wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych, humanistycznych, społecznych, ścisłych i rozwijać pasje pod okiem wybitnych naukowców i specjalistów. Interaktywne wykłady, przygotowane specjalnie z myślą o młodych pasjonatach nauki, odbywać się będą raz w miesiącu w soboty w Oświęcimskim Centrum Kultury. Wszystkie zagadnienia prezentowane będą w sposób przystępny i atrakcyjny dla dzieci z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych, eksperymentów i eksponatów. Dzieci będą miały możliwość aktywnego, bezpośredniego uczestnictwa w zajęciach oraz zadawania prowadzącym pytań.

Współorganizatorem uniwersytetu jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Oświęcimiu, a patronat honorowy nad nim objął Prezydent Miasta Oświęcim.

 

UM Oświęcim, Źródło artykułu: www.um.oswiecim.pl, Autor zdjęć: UM Oświęcim
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
oświęcimski

Powiat oświęcimski - powiat w województwie małopolskim z siedzibą w Oświęcimiu. Należy do niego gmina miejska Oświęcim; gminy miejsko-wiejskie: Brzeszcze, Chełmek, Kęty, Zator; gminy wiejskie: Osiek, Oświęcim, Polanka Wielka, Przeciszów. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku.

Powiat oświęcimski to nie tylko obóz zagłady Auschwitz. Okazuje się, że oprócz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau na terenie powiatu znajduje się wiele innych ciekawych miejsc. Zabytkowy zamek – pałac i ratusz w gminie Zator, kościół p.w. św. Marcina w Jawiszowicach czy pałac Radziwiłłów w Grojcu, to tylko niektóre z nich. Pasjonaci pszczelarstwa powinni także zajrzeć do pasieki i pszczelarskiego skansenu w Grojcu. Zgromadzono w nim zabytkowe ule i sprzęt do pozyskiwania miodu z różnych regionów Polski. Przyciąga również piękno natury, które można podziwiać, wybierając się na jedną z trzech tras rowerowych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola