Belka
Poniedziałek, 17 Czerwca 2024   imieniny: Albert, Laura, Adolf
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Oświęcim. Święto Miasta Historycznie. Otwarcie wystawy poświęconej Andrzejowi Patrycemu Nideckiemu

Data publikacji: 2017-08-24, Data modyfikacji: 2017-08-26
A A AWydrukDrukuj  
 
    Muzeum Zamek w Oświęcimiu zaprasza na wystawę czasową pt. „Andrzej Patrycy Nidecki – humanista, filolog, oświęcimianin", która jest przygotowana z ramach Roku Andrzeja Patrycego Nideckiego.  Wydarzenie jest okazją do przypomnienia postaci wielkiego polskiego humanisty i filologa, który urodził się w 1522 roku w Oświęcimiu. Otwarcie wystawy odbędzie się 3 września o godzinie 16.00 w ramach projektu Święto Miasta Historycznie. Ekspozycję wzbogaci „żywe muzeum”. Grupa rekonstruktorów historycznych zaprezentuje aranżacje i stroje mieszczan, uczonych doby renesansu.  Wystawę będzie można zwiedzać do 12 listopada 2017. Andrzej Patrycy Nidecki był synem obywatela oświęcimskiego i właściciela kamienicy przy Rynku Głównym. Jego matka, z domu Pawłowska herbu Leliwa, była krewną biskupa Stanisława Pawłowskiego. Nidecki był m. in. sekretarzem króla Zygmunta Augusta, Anny Jagiellonki i króla Stefana Batorego, kanonikiem kruszwickim 1547, warszawskim 1563, sandomierskim 1568, pułtuskim 1569 i krakowskim 1580, biskupem wendeńskim 1585. Przyjaźnił się z wielkim poetą renesansu Janem Kochanowskim. Zasłużył się jako wielki znawca i komentator Cycerona. czytaj dalej

Pełna treść wiadomości na: 4873 at web.um.oswiecim.pl/oswiecim
UM Oświęcim, Źródło artykułu: um.oswiecim.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
oświęcimski

Powiat oświęcimski - powiat w województwie małopolskim z siedzibą w Oświęcimiu. Należy do niego gmina miejska Oświęcim; gminy miejsko-wiejskie: Brzeszcze, Chełmek, Kęty, Zator; gminy wiejskie: Osiek, Oświęcim, Polanka Wielka, Przeciszów. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku.

Powiat oświęcimski to nie tylko obóz zagłady Auschwitz. Okazuje się, że oprócz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau na terenie powiatu znajduje się wiele innych ciekawych miejsc. Zabytkowy zamek – pałac i ratusz w gminie Zator, kościół p.w. św. Marcina w Jawiszowicach czy pałac Radziwiłłów w Grojcu, to tylko niektóre z nich. Pasjonaci pszczelarstwa powinni także zajrzeć do pasieki i pszczelarskiego skansenu w Grojcu. Zgromadzono w nim zabytkowe ule i sprzęt do pozyskiwania miodu z różnych regionów Polski. Przyciąga również piękno natury, które można podziwiać, wybierając się na jedną z trzech tras rowerowych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola