Belka
Niedziela, 16 Czerwca 2024   imieniny: Alina, Aneta, Justyna
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Podnosić poprzeczkę i kształtować nowoczesność

Data publikacji: 2013-10-31, Data modyfikacji: 2013-10-31
A A AWydrukDrukuj  
 

 
Choć studenci rozpoczęli naukę 1 października, to uroczysta inauguracja roku akademickiego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej odbyła się 28 października 2013 r. Rozpoczęła ją msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu. Po niej uczestniczy uroczystości udali się na dziedziniec uczelni, gdzie poświęcono trzy Dęby Katyńskie, posadzone przez społeczność akademicką w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Katyń... ocalić od zapomnienia. Wśród gości znalazły się rodziny pomordowanych.

Później uroczystości przeniosły się do auli. Zwracając się do studentów rektor powiedział: - Drodzy studenci, przede wszystkim studenci I roku. Zwracam się do was gorąco i z wielką estymą. Dziękuję wam za obdarzenie nas, uczelni zaufaniem, za wybór kierunku w naszych uczelnianych murach. Czynimy wszystko, aby zapewnić wam wysoką jakość kształcenia, rozwoju. Chcemy, aby wspomnienie o uczelni było dla was szczególne, dobre i pozostało w pamięci. Państwowa Wyższa Zawodowa im. rtm. Witolda Pileckiego ma zobowiązania wobec pamięci o więźniach piekła Auschwitz XX wieku i rtm. Witoldzie Pileckim-naszym patronie, opiekunie. Nie może zapominać o współczesności, a jednocześnie chcąc być dynamiczną uczelnią musi kształtować nowoczesność. To zobowiązanie nie tylko wyłącznie dla nas, ale i adresowane do państwa”. Rektor życzył studentom, aby nie zapominali o pięknej i zobowiązującej łacińskiej zasadzie, maksymie „Semper in altum” – ciągle wyżej.

Pełniący funkcję prezydenta Janusz Chwierut podziękował rektorowi za zaangażowanie, czas i energię, którą poświęca na pracę w Oświęcimiu - przyczyniając się do rozwoju uczelni. -Dzięki Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu oraz innym ważnym instytucjom jak m.in. Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży czy Centrum Dialogu i Modlitwy oraz wielu inicjatywom, jak choćby Life Festival, - zmienia się postrzeganie Oświęcimia – mówił . Zwracając się do studentów powiedział:- Liczę na was. Studiując tutaj i pracując - zmieniacie Oświęcim na lepsze, nadajecie mu określony kształt. I to wy będziecie decydować o jego przyszłości. Patrząc na was odczuwam dumę – z naszego miasta i oświęcimskiej uczelni –– podkreślił.

Uroczystość była okazją do podziękowań dla kadry dydaktycznej i pracowników. Wielu znamienitych gości zgromadzonych na inauguracji przekazywało życzenia pomyślności i dalszego rozwoju.

 

 

 

 

UM Oświęcim, Źródło artykułu: www.um.oswiecim.pl, Autor zdjęć: UM Oświęcim
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
oświęcimski

Powiat oświęcimski - powiat w województwie małopolskim z siedzibą w Oświęcimiu. Należy do niego gmina miejska Oświęcim; gminy miejsko-wiejskie: Brzeszcze, Chełmek, Kęty, Zator; gminy wiejskie: Osiek, Oświęcim, Polanka Wielka, Przeciszów. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku.

Powiat oświęcimski to nie tylko obóz zagłady Auschwitz. Okazuje się, że oprócz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau na terenie powiatu znajduje się wiele innych ciekawych miejsc. Zabytkowy zamek – pałac i ratusz w gminie Zator, kościół p.w. św. Marcina w Jawiszowicach czy pałac Radziwiłłów w Grojcu, to tylko niektóre z nich. Pasjonaci pszczelarstwa powinni także zajrzeć do pasieki i pszczelarskiego skansenu w Grojcu. Zgromadzono w nim zabytkowe ule i sprzęt do pozyskiwania miodu z różnych regionów Polski. Przyciąga również piękno natury, które można podziwiać, wybierając się na jedną z trzech tras rowerowych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola