Belka
Piątek, 27 Września 2024   imieniny: Damian, Wincenty, Kosma
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Z Koziołkiem przez 20 lat!

Data publikacji: 2013-10-10, Data modyfikacji: 2013-11-16
A A AWydrukDrukuj  
 

Mocnym akcentem w działalności oświęcimskiej biblioteki będzie wręczenie Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. K. Makuszyńskiego. Uroczystość odbędzie się 17 października o godzinie 11. Przedsięwzięcie objął patronatem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tegoroczna ceremonia jest wyjątkowa. Statuetka Koziołka Matołka trafi do najlepszego pisarza dla dzieci, już po raz dwudziesty. Dodatkowo wręczony zostanie Super Koziołek, specjalne wyróżnienie za całokształt twórczości dla dzieci, wręczany tylko przy okazji okragłych jubileuszy. 

Do czasu ogłoszenia, werdykt Jury pozostaje tajemnicą.
Fakt, iż nagroda istnieje już dwadzieścia lat, jest dowodem na to, że mimo ogromnych zmian, jakie zaszły przez ten czas – przede wszystkim na gruncie wrażliwości czytelniczej najmłodszych – dzieci wciąż chcą sięgać po dobrą literaturę i potrzebują dobrych wzorów.

W tym roku mija również 10 lat od powierzenia organizacji nagrody MBP w Oświęcimiu. Od 2004 roku to właśnie w oświęcimskiej książnicy goszczą wybitni naukowcy, znani i debiutujący autorzy książek, badacze literatury oraz przedstawiciele rynku wydawniczego z całej Polski. Dwadzieścia lat funkcjonowania nagrody pozwoliło zaistnieć wielu młodym pisarzom. Dla niektórych statuetka Koziołka Matołka stała się przepustką w świat literatury dla dzieci i młodzieży i jej czytelników.
- Mamy nadzieję, że również lektura książki, która zwycięży w tegorocznej edycji „Koziołka” będzie dla wszystkich wspaniałą przygodą pełną wzruszeń i uśmiechu, a radosny dzień wręczenia nagrody literackiej, przekona wszystkich, że biblioteka to miejsce najlepsze pod słońcem – mówi Anna Krawczyk z Centrum Literatury Dziecięcej MBP. 
Należy także zaznaczyć, że Nagroda Literacka im. K. Makuszyńskiego, to nie tylko wybór wartościowych książek, ale także szeroko zakrojona działalność dydaktyczna. W każdej edycji nagrody promowane są nowatorskie formy popularyzowania wartościowej literatury.
- Tegoroczny pomysł warsztatowy włączający w całoroczne działania Uniwersytet Bibliotecznych Żaków, nawiązywał do nominowanych w ubiegłym roku książek, zarówno na płaszczyźnie literackiej, jak i pozaliterackiej. Stąd pomysły na ciekawe popularnonaukowe zajęcia warsztatowe dla najmłodszych z biologii, historii czy techniki, które pomagają uwrażliwiać i kształtować światopogląd młodych ludzi opierając się na wartościowej literaturze – informuje Zuzanna Porzuczek z CLD.
Obok samej ceremonii w godzinach porannych będzie miało miejsce Święto Książki Dziecięcej, czyli zabawy literackie dla najmłodszych. W ciągu całego dnia odbywać się będą w bibliotece: spotkania autorskie z tegorocznymi laureatami, otwarcie wystawy, kiermasz książek dla dzieci i młodzieży.

UM Oświęcim, Źródło artykułu: www.um.oswiecim.pl, Autor zdjęć: UM Oświęcim
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
oświęcimski

Powiat oświęcimski - powiat w województwie małopolskim z siedzibą w Oświęcimiu. Należy do niego gmina miejska Oświęcim; gminy miejsko-wiejskie: Brzeszcze, Chełmek, Kęty, Zator; gminy wiejskie: Osiek, Oświęcim, Polanka Wielka, Przeciszów. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku.

Powiat oświęcimski to nie tylko obóz zagłady Auschwitz. Okazuje się, że oprócz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau na terenie powiatu znajduje się wiele innych ciekawych miejsc. Zabytkowy zamek – pałac i ratusz w gminie Zator, kościół p.w. św. Marcina w Jawiszowicach czy pałac Radziwiłłów w Grojcu, to tylko niektóre z nich. Pasjonaci pszczelarstwa powinni także zajrzeć do pasieki i pszczelarskiego skansenu w Grojcu. Zgromadzono w nim zabytkowe ule i sprzęt do pozyskiwania miodu z różnych regionów Polski. Przyciąga również piękno natury, które można podziwiać, wybierając się na jedną z trzech tras rowerowych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola