Belka
Środa, 24 Kwietnia 2024   imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Oświęcim. Pomnik Niepodległości ma nowego orła

Data publikacji: 2018-11-06, Data modyfikacji: 2018-11-08
A A AWydrukDrukuj  
 
Pomnik Niepodległości, który znajduje się przy ulicy Dąbrowskiego został odnowiony i ma nowego orła. O jego rekonstrukcję wnioskowali członkowie nieistniejącego już stowarzyszenia, które przed ponad 20 laty podjęło się budowy pomnika dla uczczenia w Oświęcimiu 80. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zdaniem wnioskujących orzeł wzbudzał od początku liczne kontrowersje, ponieważ nie był jednoznacznie kojarzony z godłem Polski. Andrzej Domarzewski, który był jego społecznym autorem wyraził zgodę na ingerencję w pomnik. Nowy orzeł, który trzyma w szponach napis „Bóg. Honor. Ojczyzna” został odlany z brązu. Na cokole jest napis Pomnik Niepodległości. Sylwetka orła, podobnie jak napis, jest podświetlona. Prace projektowe rozpoczęły się w ubiegłym roku. Autorem orła w koronie i napisem jest Remigiusz Dulko, oświęcimski artysta rzeźbiarz. Montaż nowych elementów, konserwacja i prace restauratorskie zaczęły się pod koniec sierpnia. Całość prac zamknęła się kwotą 116 tys. zł i została sfinansowana z budżetu miasta. Symboliczne odsłonięcie odnowionego pomnika odbędzie się podczas uroczystości upamiętniającej 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada.

Pełna treść wiadomości na: oswiecim.pl/?p=22413
UM Oświęcim, Źródło artykułu: um.oswiecim.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
oświęcimski

Powiat oświęcimski - powiat w województwie małopolskim z siedzibą w Oświęcimiu. Należy do niego gmina miejska Oświęcim; gminy miejsko-wiejskie: Brzeszcze, Chełmek, Kęty, Zator; gminy wiejskie: Osiek, Oświęcim, Polanka Wielka, Przeciszów. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku.

Powiat oświęcimski to nie tylko obóz zagłady Auschwitz. Okazuje się, że oprócz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau na terenie powiatu znajduje się wiele innych ciekawych miejsc. Zabytkowy zamek – pałac i ratusz w gminie Zator, kościół p.w. św. Marcina w Jawiszowicach czy pałac Radziwiłłów w Grojcu, to tylko niektóre z nich. Pasjonaci pszczelarstwa powinni także zajrzeć do pasieki i pszczelarskiego skansenu w Grojcu. Zgromadzono w nim zabytkowe ule i sprzęt do pozyskiwania miodu z różnych regionów Polski. Przyciąga również piękno natury, które można podziwiać, wybierając się na jedną z trzech tras rowerowych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola