Belka
Sobota, 18 Maja 2024   imieniny: Alicja, Feliks, Eryk
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

IX Bieg Pamięci z okazji 69. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz i miasta Oświęcim

Data publikacji: 2014-01-28, Data modyfikacji: 2014-01-28
A A AWydrukDrukuj  
 

W związku z 69. rocznicą wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau 25 stycznia odbył się IX Bieg Pamięci im. Józefa Nojego poświęcony postaci Augusta Kowalczyka i przypomnieniu jego brawurowej ucieczki z obozu wraz ze współwięźniami.
August Kowalczyk, zmarły w 2012 roku wybitny aktor i reżyser, Honorowy Obywatel Miasta Oświęcimia i Gminy Bojszowy, mocno wpisał się historię Oświęcimia i Bojszów. Po pamiętnej ucieczce z hitlerowskiego obozu ukrywał się przez wiele tygodni w Bojszowach, gdzie dzięki pomocy i ofiarności mieszkańców ocalał. 

Uczestnicy Biegu Pamięci w liczbie ponad 60 osób przebyli blisko 16 km z Oświęcimia do miejscowości Bojszowy. W biegu jako goście honorowi brała udział młodzież gimnazjalna z Poznania wraz z opiekunami, generał Roman Polko oraz Vicestarosta Powiatu Oświęcimskiego Zbigniew Starzec. Przez cały czas trwania imprezy biegacze borykali się z trudnymi warunkami atmosferycznymi - padał śnieg i temperatura sięgała 13 stopni poniżej zera.

W obecności Zastępcy Prezydenta Miasta Oświęcim Andrzeja Bojarskiego, Wójta Gminy Bojszowy – Henryka Utraty oraz Heleny Wisły- Prezes Fundacji Hospicjum - Pomnik Miastu Oświęcim uczestnicy biegu złożyli kwiaty pod Ścianą Śmierci w KL Auschwitz, następnie na rampie w KL Birkenau oraz na mecie biegu pod pomnikiem - krzyżem w Bojszowach. Bieg miał charakter towarzyski, ważnym było przebycie trasy w zwartej solidarnej grupie, bez elementów rywalizacji.  Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe medale. Wydarzenie miało charakter edukacyjny. W KL Auschwitz oraz po przybyciu do Bojszów uczestnicy wysłuchali prelekcji przygotowanej przez Mirosława Obstarczyka - historyka i pracownika Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz - Birkenau. W Bojszowach biegacze spotkali się ze świadkiem historii Alojzym Lysko, przyjacielem śp. Augusta Kowalczyka.

Inicjatorem dedykowania tegorocznej edycji biegu  śp. Augustowi  Kowalczykowi był Andrzej B. Tomczak – jego wieloletni przyjaciel, obecnie dyrektor Gimnazjum Nr 43 im. Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Poznaniu. Organizatorem głównym biegu był Oświęcimski Klub Biegacza Zadyszka, mający wieloletnie doświadczenie przy organizacji imprez biegowych. Współorganizatorami biegu byli: Urząd Miasta Oświęcim oraz Urząd Gminy Bojszowy. O bezpieczeństwo uczestników na trasie zadbały służby porządkowe: Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu, Bieruniu i Pszczynie a także jednostki OSP z Brzezinki, Harmęż i Bojszów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

UM Oświęcim, Źródło artykułu: www.um.oswiecim.pl, Autor zdjęć: UM Oświęcim
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
oświęcimski

Powiat oświęcimski - powiat w województwie małopolskim z siedzibą w Oświęcimiu. Należy do niego gmina miejska Oświęcim; gminy miejsko-wiejskie: Brzeszcze, Chełmek, Kęty, Zator; gminy wiejskie: Osiek, Oświęcim, Polanka Wielka, Przeciszów. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku.

Powiat oświęcimski to nie tylko obóz zagłady Auschwitz. Okazuje się, że oprócz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau na terenie powiatu znajduje się wiele innych ciekawych miejsc. Zabytkowy zamek – pałac i ratusz w gminie Zator, kościół p.w. św. Marcina w Jawiszowicach czy pałac Radziwiłłów w Grojcu, to tylko niektóre z nich. Pasjonaci pszczelarstwa powinni także zajrzeć do pasieki i pszczelarskiego skansenu w Grojcu. Zgromadzono w nim zabytkowe ule i sprzęt do pozyskiwania miodu z różnych regionów Polski. Przyciąga również piękno natury, które można podziwiać, wybierając się na jedną z trzech tras rowerowych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola