Belka
Sobota, 18 Maja 2024   imieniny: Alicja, Feliks, Eryk
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Kaplica na cmentarzu komunalnym

Data publikacji: 2012-08-22, Data modyfikacji: 2012-10-04
A A AWydrukDrukuj  
 
Kaplica na cmentarzu komunalnym

Uroczystości pogrzebowe na cmentarzu komunalnym odbywają się w nowej kaplicy. Choć wybudowano ją ponad 30 lat temu, jak dotąd nie można było w niej prowadzić nabożeństw. Konieczne było bowiem dokończenie prac w samej kaplicy oraz wybudowanie prowadzącej do niej alei. Udało się znaleźć dobre rozwiązanie. Kaplicę przygotował wspólnie z parafianami proboszcz kościoła p. w. WNMP ks. Jerzy Brońka. Budową alei zajął się oświęcimski Zakład Usług Komunalnych. Przygotowanie projektu wraz z budową i obsadzeniem krzewami drogi kosztowało 87 tys. zł.
To nie koniec prac wokół kaplicy. - Przed nami kolejny etap, wyburzenie niedokończonej budowli przylegającej do kaplicy - mówi Janusz Chwierut pełniący funkcję prezydenta Oświęcimia.

- Mamy już projekt rozbiórki szkieletu tego budynku, wystąpiliśmy też o pozwolenie. W przyszłym roku przyjdzie kolej na konkretne roboty wyburzeniowe oraz wyrównanie terenu - zapowiada prezydent.

Ceremonie pogrzebowe prowadzone są teraz tak jak na cmentarzu parafialnym z uwzględnieniem trzech stacji. Pożegnania zmarłej osoby przez najbliższych w miejscu, gdzie dotąd odprawiono msze, przejście do nowej kaplicy i następnie odprowadzenie na miejsce wiecznego spoczynku. W przypadku pogrzebów świeckich nie będzie nabożeństwa.

 

web.um.oswiecim.pl, Źródło artykułu: web.um.oswiecim.pl, Autor zdjęć: web.um.oswiecim.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
oświęcimski

Powiat oświęcimski - powiat w województwie małopolskim z siedzibą w Oświęcimiu. Należy do niego gmina miejska Oświęcim; gminy miejsko-wiejskie: Brzeszcze, Chełmek, Kęty, Zator; gminy wiejskie: Osiek, Oświęcim, Polanka Wielka, Przeciszów. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku.

Powiat oświęcimski to nie tylko obóz zagłady Auschwitz. Okazuje się, że oprócz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau na terenie powiatu znajduje się wiele innych ciekawych miejsc. Zabytkowy zamek – pałac i ratusz w gminie Zator, kościół p.w. św. Marcina w Jawiszowicach czy pałac Radziwiłłów w Grojcu, to tylko niektóre z nich. Pasjonaci pszczelarstwa powinni także zajrzeć do pasieki i pszczelarskiego skansenu w Grojcu. Zgromadzono w nim zabytkowe ule i sprzęt do pozyskiwania miodu z różnych regionów Polski. Przyciąga również piękno natury, które można podziwiać, wybierając się na jedną z trzech tras rowerowych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola