W 72. rocznicę osadzenia św. Maksymiliana Marii Kolbego w KL Auschwitz odbyła się XXXII sesja kolbiańska " Kolbiańska szkoła życia" z udziałem przedstawicieli gmin maksymilianowych: Teresina, Zduńskiej Woli i Pabianic.
W uroczystościach Oświęcim reprezentował Janusz Chwierut pełniący funkcję prezydenta miasta. Poprzedziła je modlitwa przy Ścianie Straceń i złożenie kwiatów w celi śmierci św. Maksymiliana w Państwowym Muzeum Auschwitz – Birkenau.
Póżniej w Auli Collegium sub Horologio Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej uczestnicy wysłuchali trzech prelekcji o człowieku, szczęściu i wierze rozumnej przygotowanych przez Tomasz P. Terlikowskiego, ks. red. Jacka Pędziwiatra („Ojca Kolbego droga do szczęścia”) i kustosza Centrum św. Maksymiliana w Harmężach o. Piotra Cubera („Ojca Kolbego - wezwanie do wiary rozumnej”).
Henryka A. Szupiluk z "Civitas Christiana" odebrała nagrodę od prezydenta Oświęcimia przyznaną stowarzyszeniu za upowszechnianie wiedzy o św. Maksymilianie.
W kaplicy Sióstr Karmelitanek Bosych w Oświęcimiu odbyła się msza święta, a po południu w Oświęcimskim Centrum Kultury uczestnicy sesji obejrzeli film „Cristiada”.
Organizatorem sesji byłi Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana „ oraz Centrum Św. Maksymiliana z Harmęz pod patronatem Starosty Powiatu Oświęcimskiego, Prezydenta Miasta Oświęcim i Związku Gmin Związanych z Życiem św. Maksymiliana Marii Kolbego.
![]() |
Powiat oświęcimski - powiat w województwie małopolskim z siedzibą w Oświęcimiu. Należy do niego gmina miejska Oświęcim; gminy miejsko-wiejskie: Brzeszcze, Chełmek, Kęty, Zator; gminy wiejskie: Osiek, Oświęcim, Polanka Wielka, Przeciszów. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku. Powiat oświęcimski to nie tylko obóz zagłady Auschwitz. Okazuje się, że oprócz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau na terenie powiatu znajduje się wiele innych ciekawych miejsc. Zabytkowy zamek – pałac i ratusz w gminie Zator, kościół p.w. św. Marcina w Jawiszowicach czy pałac Radziwiłłów w Grojcu, to tylko niektóre z nich. Pasjonaci pszczelarstwa powinni także zajrzeć do pasieki i pszczelarskiego skansenu w Grojcu. Zgromadzono w nim zabytkowe ule i sprzęt do pozyskiwania miodu z różnych regionów Polski. Przyciąga również piękno natury, które można podziwiać, wybierając się na jedną z trzech tras rowerowych. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola