Seniorzy z Dziennego Domu Pomocy w Oświęcimiu mają nowy samochód, który dowiezie ich na zajęcia. 9-osobowy minibus jest w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Specjalistyczna zabudowa umożliwia przewóz dwóch osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Osoby z innymi dysfunkcjami mają zapewnione m.in. szerokie, pojedyncze fotele, uchwyty i stopnie ułatwiające wsiadanie, antypoślizgową podłogę, funkcjonalne drzwi po obu stronach samochodu. Dzienny Dom Pomocy w Oświęcimiu umożliwienia osobom niepełnosprawnym korzystanie z proponowanej oferty zajęć, dlatego konieczne jest przywożenie i odwożenie około 20 osób starszych.
Samochód osobowy, którym placówka dysponowała był zupełnie nieprzystosowany do wymagań osób o ograniczonej możliwości samodzielnego poruszania się. Z powodu ograniczonej liczby osób do jednorazowego przewozu był nieekonomiczny. Potrzeby uczestników ośrodka wskazywały na konieczność zakupu nowego, większego samochodu, który będzie dostosowany do transportu osób z różnego rodzaju ograniczeniami motorycznymi.
Inwestycję o wartości ponad 125 tys. zł. udało się zrealizować dzięki 40 proc. dofinansowaniu pozyskanemu ze środków PFRON oraz wsparciu finansowemu miasta Oświęcim w pozostałej wysokości.
Zakup samochodu przystosowanego do przewozu osób o ograniczonych możliwościach poruszania się pozwoli na zaktywizowanie tej grupy osób oraz pełniejsze wykorzystanie dostępnej dla osób starszych oferty edukacyjnej, rehabilitacyjnej i kulturalnej.
![]() |
Powiat oświęcimski - powiat w województwie małopolskim z siedzibą w Oświęcimiu. Należy do niego gmina miejska Oświęcim; gminy miejsko-wiejskie: Brzeszcze, Chełmek, Kęty, Zator; gminy wiejskie: Osiek, Oświęcim, Polanka Wielka, Przeciszów. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku. Powiat oświęcimski to nie tylko obóz zagłady Auschwitz. Okazuje się, że oprócz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau na terenie powiatu znajduje się wiele innych ciekawych miejsc. Zabytkowy zamek – pałac i ratusz w gminie Zator, kościół p.w. św. Marcina w Jawiszowicach czy pałac Radziwiłłów w Grojcu, to tylko niektóre z nich. Pasjonaci pszczelarstwa powinni także zajrzeć do pasieki i pszczelarskiego skansenu w Grojcu. Zgromadzono w nim zabytkowe ule i sprzęt do pozyskiwania miodu z różnych regionów Polski. Przyciąga również piękno natury, które można podziwiać, wybierając się na jedną z trzech tras rowerowych. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola