Belka
Niedziela, 12 Maja 2024   imieniny: Joanna, Dominik, Pankracy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Nacjonaliści w Oświęcimiu w Dniu Pamięci: "Żydowscy najeźdźcy"

 
W dniu Pamięci o Ofiarach Holocaustu w Oświęcimiu i obok byłego obozu Auschwitz odbyła się manifestacja nacjonalistów. Jej organizator Piotr Rybak w wystąpieniu mówił o "walce o polskość" i "żydowskich najeźdźcach". Skomentował to m.in. Joachim Brudziński. Na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. W byłym nazistowskim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni i 74. rocznicę wyzwolenia. W obchodach wzięli udział przedstawiciele więźniów ocalonych z tego i innych obozów zagłady oraz najwyższe władze państwowe. - Tej zagłady nie zrobili żadni naziści, tylko zrobiły ją Niemcy - mówił w wystąpieniu premier Mateusz Morawiecki.  O Oświęcimiu, w tym na terenie obozu, odbyła się manifestacja grupy nacjonalistów - opisuje krakowska "Gazeta Wyborcza". Ok. 50 osób pojawiło się na zgromadzeniu, które miało "upamiętnić polskie ofiary" obozu Auschwitz. W czasie marszu występował m.in. Piotr Rybak, znany z antysemickich wypowiedzi i skazany za spalenie kukły Żyda na rynku we Wrocławiu. Dziękował zgromadzonym za to, że jechali w nocy, "żeby wspólnie spotkać się nad prochami naszych przodków". - Trzeba było 74 lat, by upomnieć się o pamięć narodu polskiego - powiedział.  W dniu Pamięci o Ofiarach Holocaustu o "żydowskich najeźdźcach" Rybak mówił o tym, że był kontrolowany przez policję w drodze do Oświęcimia i przypomniał, jak został aresztowany we Wrocławiu. - Chcieli nas zastraszyć. (...) Chcieli mnie zgnębić, żebym się poddał. Nie poddam się! Będziemy dbać o polskość w naszej ojczyźnie - krzyczał. Dziękował zwolennikom za wsparcie. Zapowiadał cykliczne masze dla "naszych przodków, którzy walczyli o wolną ojczyznę".  - Ale niestety. Czy my naprawdę mamy niepodległą Polskę, pytam się was, rodacy? - powiedział Rybak. - Nie! - odpowiedzieli zgromadzeni. - Dlatego przyszedł czas, dzwony kościelne mówią nam wszystkim w ojczyźnie, czas powiedzieć tym najeźdźcom żydowskim: dosyć tego wszystkiego! - mówił. - My jesteśmy panami w tym kraju! To jest początek walki o polskość w Polsce! - stwierdził. - Niech Bóg błogosławi Polskę! Czołem wielkiej Polsce! - zakończył Rybak. Po tym prowadzona przez niego demonstracja przemaszerowała pod bramę i na teren byłego obozu Auschwitz. Na miejscu było kilka osób z transparentem "stop faszyzmowi". Jedna z nich, Gabriela Lazarek, udostępniła nagranie z wystąpienia Rybaka.  Na innym nagraniu widać, jak już w obozie Auschwitz uczestnicy demonstracji Rybaka mówią do Gabrieli Lazarek, że "przede wszystkim byli tam mordowani Polacy", oraz że "Żydzi Żydów mordowali". Inna osoba powiedziała, że Izrael "wymyślił technologię 5G" w celu "depopulacji narodu polskiego". - Ty jesteś Polakiem czy Żydem? - pytał później jednej z osób Piotr Rybak, po czym zwrócił się do Gabrieli Lazarek i powiedział, że "nie będzie z nią rozmawiał, bo jest dla niego nikim i niczym".  Brudziński: Zareagować? Na co? Wystąpienie Rybaka, szczególnie biorąc pod uwagę miejsce i datę, w

 


Plotka Polska
 
Data pliku video: 2019-01-27, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
oświęcimski

Powiat oświęcimski - powiat w województwie małopolskim z siedzibą w Oświęcimiu. Należy do niego gmina miejska Oświęcim; gminy miejsko-wiejskie: Brzeszcze, Chełmek, Kęty, Zator; gminy wiejskie: Osiek, Oświęcim, Polanka Wielka, Przeciszów. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku.

Powiat oświęcimski to nie tylko obóz zagłady Auschwitz. Okazuje się, że oprócz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau na terenie powiatu znajduje się wiele innych ciekawych miejsc. Zabytkowy zamek – pałac i ratusz w gminie Zator, kościół p.w. św. Marcina w Jawiszowicach czy pałac Radziwiłłów w Grojcu, to tylko niektóre z nich. Pasjonaci pszczelarstwa powinni także zajrzeć do pasieki i pszczelarskiego skansenu w Grojcu. Zgromadzono w nim zabytkowe ule i sprzęt do pozyskiwania miodu z różnych regionów Polski. Przyciąga również piękno natury, które można podziwiać, wybierając się na jedną z trzech tras rowerowych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola