Belka
Poniedziałek, 20 Maja 2024   imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Nowa wystawa w Muzeum Zamek otwarta dla mieszkańców od 15 grudnia

Data publikacji: 2013-11-19, Data modyfikacji: 2013-11-19
A A AWydrukDrukuj  
 

Pierwsza część wystawy stałej, powstałej na bazie posiadanych muzealiów, prezentującej wnętrza mieszkalne obrazujące życie przedwojennego Oświęcimia, została zaprezentowana w grudniu 2008 r.

Od tej pory rozpoczęły się prace nad tworzeniem dalszej części wystawy stałej, gromadzenie zbiorów i materiałów, kwerendy w muzeach, archiwach oraz wśród mieszkańców miasta. Nieocenioną pomoc w tej pracy przynieśli kolekcjonerzy i pasjonaci historii miasta, wśród których należy wymienić Tadeusza Firczyka, Mieczysława Jakuczka, Łukasza Szymańskiego, Mirosława Ganobisa. Dzięki współpracy z mieszkańcami, Archiwum Państwowym O/Oświęcim, oraz różnymi muzeami, mogła powstać wystawa „W KRÓLEWSKIM MIEŚCIE OŚWIĘCIMIU”. Już dziś można zobaczyć zwiastun wystawy w przygotowanym przez muzeum klipie reklamowym.

Nowa wystawa stała
Projekt aranżacji nowej wystawy stałej został opracowany przez Annę Skołożyńską – Ciecierę reprezentującą firmę ASC Studio Projektowania Muzeów i Wystaw, Warszawa. Scenariusz wystawy przygotowały Wioletta Oleś oraz Dorota Mleczko, którego głównym założeniem było stworzenie przestrzeni ekspozycyjnych ilustrujących najważniejsze wydarzenia historyczne miasta. Ramy czasowe ekspozycji to okres autonomii galicyjskiej aż do wybuchu II wojny światowej w 1939 r. Był to czas prosperity dla miasta, czas charakteryzujący się rozwojem przemysłu, handlu, komunikacji przy równoczesnym wzroście świadomości obywatelskiej i rozwoju kultury. Miasto Oświęcim było wówczas areną ważnych wydarzeń historycznych, a ponadto miejscem pokojowego współegzystowania dwóch kultur: żydowskiej i katolickiej.

Nowo powstała ekspozycja mieści się w czterech salach wystawowych oraz przedsionku usytuowanych na parterze zamku oświęcimskiego.
Aranżacja pierwszej sali prezentuje walory przedwojennego, galicyjskiego miasta Oświęcimia pod względem architektonicznym. Na jednej ze ścian została odwzorowana elewacja apteki - Drogueryji Romana Mayzla mieszczącej się w Rynku Głównym pod nr 3. Dalej jako kontynuacja wystawy przedstawiono miasto w formie multimedialnej projekcji, gdzie wykorzystano materiały ikonograficzne oraz fragmenty filmu z 1938 r. dokumentującego sprowadzenie do Polski relikwii św. Andrzeja Boboli. Na ścianach rozmieszczono panele graficzne z mapami, dokumentami, zdjęciami prezentującymi Oświęcim w tamtym okresie. Ekspozycję uzupełniają archiwalia i muzealia informujące o działającym w mieście magistracie, starostwie oraz innych urzędach państwowych.

Sąsiednia sala to ekspozycja gdzie została zaprezentowana sfera życia publicznego miasta. Najważniejsze placówki działające w mieście takie jak: wojsko, kolej, straż pożarna, poczta, mają swoje miejsce w przestrzeni wystawy poprzez przyścienne panele na których umieszczone są muzealia w formie dokumentów oraz zdjęć.

Kolejna część wystawy prezentuje oświęcimski przemysł na przełomie wieków. Na dużych grafikach można zobaczyć Fabrykę Wódek i Likierów, Fabrykę Maszyn i Samochodów „Oświęcim – Praga”, Fabrykę Maszyn Rolniczych. Prezentowane muzealia to przede wszystkim dokumenty papierowe i ikonograficzne takie jak: etykiety na butelki, druki firmowe, reklamy. Ekspozycja ma charakter industrialnego wnętrza łączącego elementy stalowe z grafiką oraz szkłem.

Ostatnia sala dotyczy życia publicznego Oświęcimia, doby autonomii galicyjskiej na czele z różnorodnymi organizacjami społecznymi i sportowymi takimi jak np. harcerstwo, Kadimah, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół czy Towarzystwo Polskiej Szkoły Średniej w Oświęcimiu.
Na wystawie ważnym punktem ekspozycji jest prezentacja szkolnictwa podstawowego w mieście. Oprócz dokumentów, widz może posłuchać prezentacji filmowej z nagranym śpiewem chóru młodzieży szkolnej z Oświęcimia z 1938 r. W tej sali, dzięki zainstalowanym tubom dźwiękowym, można również wysłuchać wypowiedzi świadków historii miasta wspominających dobre i gorsze momenty z życia przedwojennego Oświęcimia.

Końcowa strefa ekspozycji – przedsionek, została przygotowana jako kącik edukacyjny dla dzieci. Na umieszczonych panelach najmłodsi mogą rozwiązywać rebusy i zagadki historyczne, układać puzzle lub budować wieżę zamkową. W tym samym czasie dla opiekunów przygotowano panel dotykowy dzięki któremu będą mogli zapoznać się z ofertą muzeum.

Muzeum Zamek w Oświęcimiu ma za zadanie przybliżanie współczesnym i przekazywanie nowym pokoleniom dziedzictwa przeszłości miasta Oświęcimia i okolic. Mamy nadzieję, że nowa wystawa stała dopełnia przekaz związany z historią naszego miasta.

Muzeum pracuje nad wzbogaceniem swej kolekcji, z czym wiąże się nieustanne poszukiwanie nowych eksponatów i pamiątek związanych z historią Oświęcimia, które posłużą do stworzenia kolejnych wystaw prezentujących bogatą i ciekawą historią miasta. 

 

 

 

UM Oświęcim, Źródło artykułu: www.um.oswiecim.pl, Autor zdjęć: UM Oświęcim
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
oświęcimski

Powiat oświęcimski - powiat w województwie małopolskim z siedzibą w Oświęcimiu. Należy do niego gmina miejska Oświęcim; gminy miejsko-wiejskie: Brzeszcze, Chełmek, Kęty, Zator; gminy wiejskie: Osiek, Oświęcim, Polanka Wielka, Przeciszów. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku.

Powiat oświęcimski to nie tylko obóz zagłady Auschwitz. Okazuje się, że oprócz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau na terenie powiatu znajduje się wiele innych ciekawych miejsc. Zabytkowy zamek – pałac i ratusz w gminie Zator, kościół p.w. św. Marcina w Jawiszowicach czy pałac Radziwiłłów w Grojcu, to tylko niektóre z nich. Pasjonaci pszczelarstwa powinni także zajrzeć do pasieki i pszczelarskiego skansenu w Grojcu. Zgromadzono w nim zabytkowe ule i sprzęt do pozyskiwania miodu z różnych regionów Polski. Przyciąga również piękno natury, które można podziwiać, wybierając się na jedną z trzech tras rowerowych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola