Belka
Sobota, 4 Maja 2024   imieniny: Florian, Malwina, Monika
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Oświęcimska Przestrzeń Spotkań

Data publikacji: 2012-09-27, Data modyfikacji: 2012-10-04
A A AWydrukDrukuj  
 
Oświęcimska Przestrzeń Spotkań

Oświęcimska Przestrzeń Spotkań to kompleksowy projekt zagospodarowania przestrzeni miejskiej, który władze miasta chcą przygotować do realizacji w latach 2014-2018.

Jest to pomysł na stworzenie naturalnego pomostu pomiędzy KL Auschwitz a współczesnym miastem i jego bogatą ponad 800-letnią historią.  

fot. Most autorstwa J. Kozakiewicza

Projekt ma połączyć takie elementy jak kultura i przyroda i służyć nie tylko turystom, ale też mieszkańcom miasta. 

Trwają prace koncepcyjne nad przedsięwzięciem, którego elementami będą m. in.: zagospodarowanie terenu w rejonie Starego Miasta i wykreowanie dla tego miejsca nowych funkcji publicznych, zagospodarowanie bulwarów, utworzenie parku nad Sołą w rejonie ul. Kamieniec, realizacja unikatowego projektu mostu, kładki autorstwa Jarosława Kozakiewicza, przygotowanie Centrum Obsługi Odwiedzających Miejsce Pamięci oraz wsparcie działań edukacyjnych, które mają wykreować Oświęcim jako centrum edukacji i praw człowieka.

Miasto złożyło wniosek na to przedsięwzięcie do bazy strategicznych projektów województwa małopolskiego na lata 2014-2018.  Partnerem miasta jest Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

- Chcemy wykorzystać potencjał prawie półtora miliona osób corocznie odwiedzających Państwowe Muzeum Auschwitz–Birkenau, które przyjeżdżając do Oświęcimia spotkają się z nowym projektem przestrzeni miejskiej od Miejsca Pamięci przez Sołę do Starego Miasta i centrum Oświęcimia, ale przede wszystkim szerzącym ideę pokoju poprzez pamięć i edukację - podkreśla Janusz Chwierut pełniący funkcję prezydenta Oświęcimia. - Wzmocni to międzynarodowe przesłanie Oświęcimia jako Miasta Pokoju – dodaje.

Przedsięwzięcie będzie składało się z 6 elementów:

1. Most autorstwa Jarosława Kozakiewicza

 

Niezwykły most dla pieszych, łączący brzegi Soły pomiędzy Miejscem Pamięci  a parkiem i Starym Miastem. Będzie on położony na wysokości ul. Kamieniec.

2. Park nad Sołą 

 


Park w rejonie Kamieńca będzie miejscem wyciszenia i refleksji oraz działań edukacyjnych na rzecz ekologii i ochrony środowiska. Jednocześnie w parku znajdą się różne formy artystyczne i przyrodnicze.

3. Rekreacja na Bulwarach

 

Projekt przewiduje zagospodarowanie bulwarów nad Sołą pod kątem rekreacyjno - turystycznym, aby połączyć Miejsce Pamięci przez most i park z przestrzenią Starego Miasta. Planowane są: miejsca do wypoczynku, strefa zabaw dla dzieci, camping dla turystów.


4. Kreowanie nowych funkcji publicznych w Starym Mieście

 

Zagospodarowanie terenu w sąsiedztwie oświęcimskiego zamku i wykreowanie nowych funkcji publicznych takich jak np.: przestrzeń wydarzeń kulturalnych, punkt informacji turystycznej wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Miejsce na warsztaty teatralne, festiwale muzyczne, imprezy i koncerty oraz wydarzenia kulturalne o znaczeniu międzynarodowym.

5.Centrum Obsługi Odwiedzających Miejsca Pamięci

 

Planowane utworzenie nowego centrum obsługi odwiedzających stwarza szansę na przepływ turystów do centrum Oświęcimia. Połączenie centrum obsługi turystów z miastem ułatwi odwiedzającym przedostanie się z Miejsca Pamięci do miasta, a tym samym promowanie jego zabytków i historii.


6. Oświęcimia jako centrum edukacji i praw człowieka

 

Stworzenie w Oświęcimiu prężnego ośrodka praw człowieka dzięki współpracy z oświęcimskimi instytucjami prowadzącymi działalność edukacyjną. Historia Auschwitz powinna uczyć tolerancji i poszanowania dla innych i być przestrogą dla następnych pokoleń. 

 

web.um.oswiecim.pl, Źródło artykułu: web.um.oswiecim.pl, Autor zdjęć: web.um.oswiecim.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
oświęcimski

Powiat oświęcimski - powiat w województwie małopolskim z siedzibą w Oświęcimiu. Należy do niego gmina miejska Oświęcim; gminy miejsko-wiejskie: Brzeszcze, Chełmek, Kęty, Zator; gminy wiejskie: Osiek, Oświęcim, Polanka Wielka, Przeciszów. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku.

Powiat oświęcimski to nie tylko obóz zagłady Auschwitz. Okazuje się, że oprócz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau na terenie powiatu znajduje się wiele innych ciekawych miejsc. Zabytkowy zamek – pałac i ratusz w gminie Zator, kościół p.w. św. Marcina w Jawiszowicach czy pałac Radziwiłłów w Grojcu, to tylko niektóre z nich. Pasjonaci pszczelarstwa powinni także zajrzeć do pasieki i pszczelarskiego skansenu w Grojcu. Zgromadzono w nim zabytkowe ule i sprzęt do pozyskiwania miodu z różnych regionów Polski. Przyciąga również piękno natury, które można podziwiać, wybierając się na jedną z trzech tras rowerowych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola