Belka
Niedziela, 19 Maja 2024   imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Po Marszu Żywych

Data publikacji: 2013-04-10, Data modyfikacji: 2013-04-12
A A AWydrukDrukuj  
 

8 kwietnia na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz odbył się 22. Marsz Żywych. Uczestnicy, przede wszystkim młodzi Żydzi z ponad 50 krajów świata, ale także grupa polskiej młodzieży, przeszli spod bramy „Arbeit macht frei” w Auschwitz I do Auschwitz II-Birkenau.

Wśród prowadzących tegoroczny Marsz byli m.in. przewodniczący Rady Instytutu Pamięci Yad Vashem oraz Główny Rabin Tel Awiwu, były więzień obozu Buchenwald rabin Israel Meir Lau, Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald S. Lauder, którego fundacja finansowała powstanie pracowni konserwatorskiej Muzeum, Szef Sztabu Generalnego Sił Obrony Izraela generał Benny Gantz oraz Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Mieczysław Cieniuch, a także burmistrz Salonik Yiannis Boutaris.

W tym roku organizatorzy chcieli w szczególny sposób upamiętnić trzy rocznice. W 2013 roku mija bowiem 70 lat od wybuchu powstania w Getcie Warszawskim, 70 lat od rozpoczęcia deportacji do Auschwitz Żydów z Grecji, a także 25 lat od pierwszego Marszu Żywych. Do tej pory we wszystkich 22 jego edycjach wzięło udział ponad 150 tysięcy osób.

Uroczystości Marszu Żywych odbyły się przy pomniku na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, w sąsiedztwie ruin komór gazowych i krematoriów II i III. Wzięło w nich udział ponad 10 tysięcy osób.

Więcej o Marszu na www.auschwitz.org

----- 

Miasto Oświęcim na Marszu Żywych reprezentował Pan Janusz Chwierut pełniący funkcję prezydenenta miasta Oświęcim oraz młodzież szkolna z Zespołu Szkół nr 1 w Oświęcimiu i studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu.

UM Oświęcim, Źródło artykułu: www.um.oswiecim.pl, Autor zdjęć: UM Oświęcim
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
oświęcimski

Powiat oświęcimski - powiat w województwie małopolskim z siedzibą w Oświęcimiu. Należy do niego gmina miejska Oświęcim; gminy miejsko-wiejskie: Brzeszcze, Chełmek, Kęty, Zator; gminy wiejskie: Osiek, Oświęcim, Polanka Wielka, Przeciszów. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku.

Powiat oświęcimski to nie tylko obóz zagłady Auschwitz. Okazuje się, że oprócz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau na terenie powiatu znajduje się wiele innych ciekawych miejsc. Zabytkowy zamek – pałac i ratusz w gminie Zator, kościół p.w. św. Marcina w Jawiszowicach czy pałac Radziwiłłów w Grojcu, to tylko niektóre z nich. Pasjonaci pszczelarstwa powinni także zajrzeć do pasieki i pszczelarskiego skansenu w Grojcu. Zgromadzono w nim zabytkowe ule i sprzęt do pozyskiwania miodu z różnych regionów Polski. Przyciąga również piękno natury, które można podziwiać, wybierając się na jedną z trzech tras rowerowych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola