Poruszanie się samochodem w Oświęcimiu jest coraz trudniejsze.
Jest jednak szansa na znaczne rozładowanie ruchu tranzytowego w mieście. W przeciągu kilku lat ma powstać północna obwodnica miasta. Nowa droga połączy ulicę Chemików z drogą 933 w Bobrku. Na oświęcimskim odcinku obwodnicy zakłada się budowę nowego ronda na wysokości ul. Zwycięstwa i Dąbrowskiego, wiaduktu nad torami kolejowymi oraz mostu na Wiśle.
Dzisiaj w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie dotyczące rozwiązań projektowych planowanej drogi z udziałem Marty Maj zastępcy dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich, Janusza Chwieruta prezydenta Oświęcimia, Andrzeja Saternusa burmistrza Chełmka i Andrzeja Skrzypińskiego członka zarządu Starostwa Powiatowego.
To strategiczna inwestycja dla Oświęcimia. Jej wstępny koszt to ok. 150 mln zł.
Dokumentacja projektowa jest w opracowaniu. Ma być gotowa w przyszłym roku. Jej przygotowanie jest współfinansowane ze środków Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego, Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, powiatu oświęcimskiego i kilku gmin powiatu. Inwestycja jest planowana do realizacji w latach 2016-2018. Droga będzie miała status wojewódzki, a jej realizacją zajmuje się z ramienia marszałka województwa Zarząd Dróg Wojewódzkich.
Ta inwestycja jest niezwykle ważna nie tylko dla samego miasta, ale także dla całego powiatu i regionu. Nowy układ obwodnicy północnej w połączeniu z planowaną obwodnicą południową w ramach drogi S1 stanowiłby antidotum dla odciążenia ruchu w centrum miasta.
![]() |
Powiat oświęcimski - powiat w województwie małopolskim z siedzibą w Oświęcimiu. Należy do niego gmina miejska Oświęcim; gminy miejsko-wiejskie: Brzeszcze, Chełmek, Kęty, Zator; gminy wiejskie: Osiek, Oświęcim, Polanka Wielka, Przeciszów. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku. Powiat oświęcimski to nie tylko obóz zagłady Auschwitz. Okazuje się, że oprócz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau na terenie powiatu znajduje się wiele innych ciekawych miejsc. Zabytkowy zamek – pałac i ratusz w gminie Zator, kościół p.w. św. Marcina w Jawiszowicach czy pałac Radziwiłłów w Grojcu, to tylko niektóre z nich. Pasjonaci pszczelarstwa powinni także zajrzeć do pasieki i pszczelarskiego skansenu w Grojcu. Zgromadzono w nim zabytkowe ule i sprzęt do pozyskiwania miodu z różnych regionów Polski. Przyciąga również piękno natury, które można podziwiać, wybierając się na jedną z trzech tras rowerowych. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola