Belka
Sobota, 24 Maja 2025   imieniny: Joanna, Zuzanna, Milena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Przy Galerii Książki powstaje Aleja Pisarzy

Data publikacji: 2012-10-02, Data modyfikacji: 2012-10-04
A A AWydrukDrukuj  
 
Przy Galerii Książki powstaje Aleja Pisarzy

Tablica z cytatem z twórczości znanego współczesnego polskiego pisarza Andrzeja Stasiuka znajdzie się na alei prowadzącej do Galerii Książki. To najnowszy projekt książnicy, by w tym miejscu stworzyć Aleję Pisarzy. Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ł. Górnickiego chcą uhonorować wybitnych żyjących twórców, którzy osobiście wezmą udział w uroczystości odsłonięcia w Alei Pisarzy pamiątkowej płyty, ozdobionej ich autografem i wybranym cytatem z ich prozy lub poezji. Przyjazd znanych i cenionych autorów do Oświęcimia będzie świętem dla tych osób, które w dobie dominującej kultury obrazkowej nadal cenią sobie wartość dobrego słowa pisanego.

Przypomnijmy, że Rada Miasta na swym posiedzeniu w czerwcu tego roku ustanowiła Aleję Pisarzy, nadając ciągowi pieszemu przy Galerii Książki właśnie tę nazwę.

Pierwszym pisarzem, który zaznaczy swoją obecność w oświęcimskiej Alei Pisarzy będzie Andrzej Stasiuk. Niezwykły prozaik, poeta i dramaturg, znany jest chyba wszystkim krytykom literackim na całym świecie. Autor Murów Hebronu, Dukli, Opowieści galicyjskich, Dziewięciu, Jadąc do Babadag, Taksimu, Dziennika pisanego później i kilku innych książek. Laureat paru nagród, ostatnio Międzynarodowej Nagrody Literackiej Vilenica 2008, Nagrody Literackiej Gdynia 2010, Nagrody Forum Ekonomicznego i Miasta Krakowa Nowa Kultura Nowej Europy im. Stanisława Vincenza 2011 oraz Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2011 w dziedzinie literatury.

Ostateczną decyzję o wyborze autora podejmuje Kapituła w skład której wchodzą: prof. Joanna Papuzińska - pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, poetka i prozaik, dziennikarz, pedagog, historyk, krytyk i badacz literatury dla dzieci i młodzieży, Michał Rusinek - były sekretarz noblistki Wisławy Szymborskiej, obecnie tworzący fundację jej imienia, prof. Krzysztof Zajas - pracownik naukowy Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Janusz Chwierut pełniący funkcję prezydenta Oświęcimia i Leszek Palus dyrektor Galerii Książki w Oświęcimiu. - Projekt wstępnie zakłada wmurowanie około 30 płyt z brązu w Aleję Pisarzy, co najmniej jedną tablicę w roku - informuje Mariola Talewicz zastępca dyrektora MBP.

Odsłonięcie płyty z cytatem Andrzeja Stasiuka odbędzie się 26 października 2012 r. o godz. 17. Bezpośrednio po tym wydarzeniu organizatorzy zapraszają na spotkanie z Andrzejem Stasiukiem moderowane przez prof. Jarosława Fazana i prof. Krzysztofa Zajasa z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Projekt nawiązuje do popularnych na całym świecie Alei Gwiazd, przy czym w odróżnieniu od idolów masowej kultury medialnej, dowartościowaniu podlega tu sztuka o najwyższej wartości kulturowej - sztuka słowa.
- Zależy nam na tym, aby zrównoważyć relacje pomiędzy przeszłością, teraźniejszością i przyszłością, aby Oświęcim przestał kojarzyć się tylko z byłym obozem KL Auschwitz-Birkenau - podkreśla Mariola Talewicz. -Niech słowo "Oświęcim" nie wywołuje wyłącznie negatywnych konotacji, a przeciwnie, niech stanie się w powszechnej świadomości także synonimem życia, postępu, rozwoju i otwartości - dodaje.

- Aleja Pisarzy to chyba jedyny taki projekt w Polsce, niosący w sobie ideę utrwalania pamięci o twórcach słowa pisanego, a spotkania z pisarzami mają w zamyśle organizatorów stanowić wydarzenia artystyczne, przydające miastu Oświęcim roli inicjatora działań na rzecz przyszłości. Będzie to jeszcze jedna artystyczna forma aktywności tego miasta - potwierdza prof. Krzysztof Zajas.

Nowa siedziba MBP została współfinansowana ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

 

web.um.oswiecim.pl, Źródło artykułu: web.um.oswiecim.pl, Autor zdjęć: web.um.oswiecim.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
oświęcimski

Powiat oświęcimski - powiat w województwie małopolskim z siedzibą w Oświęcimiu. Należy do niego gmina miejska Oświęcim; gminy miejsko-wiejskie: Brzeszcze, Chełmek, Kęty, Zator; gminy wiejskie: Osiek, Oświęcim, Polanka Wielka, Przeciszów. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku.

Powiat oświęcimski to nie tylko obóz zagłady Auschwitz. Okazuje się, że oprócz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau na terenie powiatu znajduje się wiele innych ciekawych miejsc. Zabytkowy zamek – pałac i ratusz w gminie Zator, kościół p.w. św. Marcina w Jawiszowicach czy pałac Radziwiłłów w Grojcu, to tylko niektóre z nich. Pasjonaci pszczelarstwa powinni także zajrzeć do pasieki i pszczelarskiego skansenu w Grojcu. Zgromadzono w nim zabytkowe ule i sprzęt do pozyskiwania miodu z różnych regionów Polski. Przyciąga również piękno natury, które można podziwiać, wybierając się na jedną z trzech tras rowerowych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola