Belka
Sobota, 18 Maja 2024   imieniny: Alicja, Feliks, Eryk
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Ruszyła długo oczekiwana przez mieszkańców przebudowa Rynku Głównego

Data publikacji: 2012-07-24, Data modyfikacji: 2012-10-04
A A AWydrukDrukuj  
 
Ruszyła długo oczekiwana przez mieszkańców przebudowa Rynku Głównego

Firma, która wygrała przetarg na przebudowę Rynku Głównego rozpoczyna roboty. Metalowe ogrodzenie stanęło już na płycie rynku. - To długo oczekiwana przez mieszkańców miasta inwestycja - podkreśla Janusz Chwierut pełniący funkcję prezydenta Oświęcimia. - Na pewno będzie trochę uciążliwości, bo zakres robót jest duży. Mam jednak nadzieję, że wykonawcy uda się je zminimalizować, a już w następnym roku będziemy mogli cieszyć się z efektów modernizacji - dodaje.

Władze miasta spotkają się z właścicielami lokali i przedsiębiorcami działającymi w Starym Mieście, aby przedstawić im harmonogram prac.

Przebudowa rynku to jedna z trzech tegorocznych inwestycji miejskich współfinansowana ze środków rządowych w ramach Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego. Wykonawca przewiduje, że w tym roku przeprowadzi przebudowę większości chodników i nawierzchni ulic. Roboty drogowe rozpoczną się od ul. Mayzla. Równolegle prowadzone też będą prace na płycie rynku. Ich przebieg jest objęty nadzorem archeologicznym. Inwestycja jest dwuletnia i zakończy się w połowie 2013 roku. Jej koszt to 6,9 mln zł z czego 3,9 mln to środki budżetu państwa.

Zakres prac przewiduje przebudowę sieci ciepłowniczej, sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej, budowę lokalnej sieci wodociągowej z punktami poboru wody i instalacji oświetleniowej, rozbiórkę budynku toalet miejskich, ekspozycję reliktów ratusza miejskiego (częściowo przeszkloną), budowę fontanny. Zostanie też przebudowana nawierzchnia płyty rynku, ulic i chodników.

Rynek będzie miał charakter otwarty. Pod szklaną płytą, zostaną wyeksponowane i podświetlone fragmenty murów XVI-wiecznego ratusza, a nieopodal odtworzona zostanie przedwojenna studnia miejska. W wybranych partiach placu odtworzony zostanie historyczny bruk z otoczaków rzecznych. Przewidziano także miejsca na ogródki kawiarniane, świąteczne stragany, choinkę, fontannę, miejsce dla organizacji imprez plenerowych oraz ławki i kosze na śmieci.

 

web.um.oswiecim.pl, Źródło artykułu: web.um.oswiecim.pl, Autor zdjęć: web.um.oswiecim.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
oświęcimski

Powiat oświęcimski - powiat w województwie małopolskim z siedzibą w Oświęcimiu. Należy do niego gmina miejska Oświęcim; gminy miejsko-wiejskie: Brzeszcze, Chełmek, Kęty, Zator; gminy wiejskie: Osiek, Oświęcim, Polanka Wielka, Przeciszów. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku.

Powiat oświęcimski to nie tylko obóz zagłady Auschwitz. Okazuje się, że oprócz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau na terenie powiatu znajduje się wiele innych ciekawych miejsc. Zabytkowy zamek – pałac i ratusz w gminie Zator, kościół p.w. św. Marcina w Jawiszowicach czy pałac Radziwiłłów w Grojcu, to tylko niektóre z nich. Pasjonaci pszczelarstwa powinni także zajrzeć do pasieki i pszczelarskiego skansenu w Grojcu. Zgromadzono w nim zabytkowe ule i sprzęt do pozyskiwania miodu z różnych regionów Polski. Przyciąga również piękno natury, które można podziwiać, wybierając się na jedną z trzech tras rowerowych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola