Belka
Poniedziałek, 20 Maja 2024   imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Symbol wiary i zwycięstwa. Uroczystości 11 listopada w Oświęcimiu

Data publikacji: 2013-11-12, Data modyfikacji: 2013-11-12
A A AWydrukDrukuj  
 

W 95. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości mieszkańcy Oświęcimia przeszli w biało-czerwonej paradzie patriotycznej spod kościoła księży salezjanów, gdzie odbyła się msza za Ojczyznę na plac Tadeusza Kościuszki.

Delegacje kombatantów, organizacji,stowarzyszeń, instytucji, szkół, składały kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, oddając hołd bohaterom. -11 listopada 1918 roku to data, która symbolizuje wiarę i zwycięstwo. Zwycięstwo Polaków jako narodu. Ten listopadowy dzień oznaczał ostateczne wyrwanie się z kleszczy trzech zaborców i jednocześnie dał początek odzyskanej niepodległości – mówi podczas uroczystości Janusz Chwierut pełniący funkcję prezydenta Oświęcimia.

Prezydent przypomniał też niektóre fakty z czasów wielkiej narodowej próby na ziemi oświęcimskiej. -Zapisy kronikarskie świadczą o wielkim duchu patriotyzmu i poświęceniu dla dobra wspólnego - ojczyzny, jakie nosiło pokolenie oświęcimian w tamtych czasach. Na pewno należy przypomnieć takie postacie, jak wieloletni burmistrz Oświęcimia Roman Mayzel, czy dyrektor poczty, działacz społeczny Aleksander Orłowski i Antoni Śmieszek, radny miejski, działacz niepodległościowy, opiekun legionistów. Z Oświęcimia i okolic wyruszyli ochotnicy do Legionów Polskich w liczbie 700, w większości młodych ludzi – zaznaczył.

Kończąc powiedział: - Patrząc na biało-czerwone barwy wyrażamy dzisiaj wielką radość i dumę z odzyskania niepodległości. Ojczyzna jest naszym wspólnym dobrem i zobowiązaniem do działania na rzecz pomyślnego jej rozwoju.
Oświęcimianie mogli zobaczyć pokaz mażoretek przy dźwiękach orkiesty Oświęcimskiego Centrum Kultury. Radość zebranych wzbudził sznur biało-czerwonych balonów, który na zakończenie uroczystości wzniósł się w górę.
Tego dnia odbył się też bieg "11 na 11 listopada" w rekordowej obsadzie 230 uczestników. Z kolei na targowisku miejskim można było skorzystać ze stymulatora dachowania podczas akcji Bezpieczna Zima 2013, imprezy przygotowanej przez stowarzyszenie MotoGalicja. 
Uroczystości patriotyczne odbyły się też w niedzielę - 10 listopada - przy mauzoleum rodziny Hallerów w Dworach. W piątek 8 listopada w Oświęcimskim Centrum Kultury połączone chóry oświęcimskich szkół podstawowych zaprezentowały pieśni patriotyczne w ramach projektu " Wspólne śpiewanie".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

UM Oświęcim, Źródło artykułu: www.um.oswiecim.pl, Autor zdjęć: UM Oświęcim
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
oświęcimski

Powiat oświęcimski - powiat w województwie małopolskim z siedzibą w Oświęcimiu. Należy do niego gmina miejska Oświęcim; gminy miejsko-wiejskie: Brzeszcze, Chełmek, Kęty, Zator; gminy wiejskie: Osiek, Oświęcim, Polanka Wielka, Przeciszów. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku.

Powiat oświęcimski to nie tylko obóz zagłady Auschwitz. Okazuje się, że oprócz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau na terenie powiatu znajduje się wiele innych ciekawych miejsc. Zabytkowy zamek – pałac i ratusz w gminie Zator, kościół p.w. św. Marcina w Jawiszowicach czy pałac Radziwiłłów w Grojcu, to tylko niektóre z nich. Pasjonaci pszczelarstwa powinni także zajrzeć do pasieki i pszczelarskiego skansenu w Grojcu. Zgromadzono w nim zabytkowe ule i sprzęt do pozyskiwania miodu z różnych regionów Polski. Przyciąga również piękno natury, które można podziwiać, wybierając się na jedną z trzech tras rowerowych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola