Belka
Niedziela, 28 Kwietnia 2024   imieniny: Waleria, Ludwik, Paweł
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

W rocznicę pierwszego transportu z udziałem byłych więżniów

Data publikacji: 2013-06-17, Data modyfikacji: 2013-06-17
A A AWydrukDrukuj  
 

W miniony piątek, 14 czerwca, upamiętniono 73. rocznicę deportacji do KL Auschwitz Polaków z pierwszego transportu.

W uroczystości uczestniczyło kilku byłych więźniów, w tym Jerzy Bogusz. Jest on jednym z dziewięciu żyjących obecnie więźniów z pierwszego transportu. Miasto Oświęcim reprezentował Janusz Chwierut pełniący funkcję prezydenta Oświęcimia. Uroczystości rozpoczęła msza święta odprawiona przez biskupa Tadeusza Rakoczego, ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej.

Później delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod „Ścianą Śmierci”,oddając hołd ofiarom KL Auschwitz. Kwiaty zostały też złożone przy budynku zajmowanym obecnie przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodowa, gdzie przez 73 laty trafili więźniowe z pierwszego transportu.
Obchody zakończył koncert – suita z opery „Kobieca orkiestra z KL Auschwitz w wykonaniu artystów z Oświęcimia, Berlina i Tel Awiwu.

Organizatorem uroczystości było Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich przy współpracy m.in. z miastem Oświęcim, Starostwem Powiatowym, Państwową Szkołą Muzyczną im. K. Szymanowskiego i Instytutem Pamięci Narodowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

UM Oświęcim, Źródło artykułu: www.um.oswiecim.pl, Autor zdjęć: UM Oświęcim
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
oświęcimski

Powiat oświęcimski - powiat w województwie małopolskim z siedzibą w Oświęcimiu. Należy do niego gmina miejska Oświęcim; gminy miejsko-wiejskie: Brzeszcze, Chełmek, Kęty, Zator; gminy wiejskie: Osiek, Oświęcim, Polanka Wielka, Przeciszów. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku.

Powiat oświęcimski to nie tylko obóz zagłady Auschwitz. Okazuje się, że oprócz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau na terenie powiatu znajduje się wiele innych ciekawych miejsc. Zabytkowy zamek – pałac i ratusz w gminie Zator, kościół p.w. św. Marcina w Jawiszowicach czy pałac Radziwiłłów w Grojcu, to tylko niektóre z nich. Pasjonaci pszczelarstwa powinni także zajrzeć do pasieki i pszczelarskiego skansenu w Grojcu. Zgromadzono w nim zabytkowe ule i sprzęt do pozyskiwania miodu z różnych regionów Polski. Przyciąga również piękno natury, które można podziwiać, wybierając się na jedną z trzech tras rowerowych.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola