Oświęcim po raz kolejny podejmuje walkę z negatywnymi nawykami, polegającymi na niesprzątaniu przez właścicieli psich nieczystości.
Informowanie, edukacja, zakup psiej infrastruktury, pouczanie oraz egzekwowanie obowiązujących przepisów prawa to zakres działań podejmowanych podczas prowadzonej kampanii „ Ja w to wchodzę! A fe! Posprzątaj po swoim psie„. Urzędnicy miejscy będą też próbowali uwrażliwić mieszkańców miasta, którzy psów nie mają, by zdobyli się na odwagę i zwracali uwagę tym, którzy nie sprzątają po swoich pupilach. Zakupili też partię woreczków na psie nieczystości, po które zapraszają właścicieli czworonogów do Urzędu Miasta.
Rejony miasta, w których ilość wyprowadzanych psów, a tym samym pozostawianych przez nich nieczystości jest duża, są pod szczególnym nadzorem. Patrole straży będą pojawiały się w wytypowanych rejonach miasta, w godzinach, w których mieszkańcy najczęściej wyprowadzają swoje psy. Organizatorzy liczą, że uda się przekonać mieszkańców do zmiany przyzwyczajeń i wyrobić nawyk sprzątania po swoich psach.
W trakcie tegorocznej edycji akcji podejście do tematu będzie bardziej rygorystyczne niż w roku ubiegłym. - Strażnicy miejscy będą stosowali pouczenia jedynie w wyjątkowych przypadkach, ponieważ okres ochrony już się skończył. Właściciel psa za pozostawienie nieczystości po swoim pupilu dostanie mandat - mówi Joanna Brania komendant Straży Miejskiej w Oświęcimiu.
Zaproszenia do uczestnictwa w programie skierowano do: Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt „ANIMALS” oraz jego wolontariuszy, Zarządu Szkół i Przedszkoli Miejskich, Zakładu Usług Komunalnych, Rad Osiedli a także zarządców wspólnot mieszkaniowych. W projekt włączyli się też harcerze oraz prezes oświęcimskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.
Działania miasta popiera Powiatowy Lekarz Weterynarii, który zwraca uwagę na negatywne skutki, jakie niesie za sobą kontakt dzieci z bakteriami i pasożytami, pochodzącymi z miejsc, gdzie zalegają psie nieczystości.
![]() |
Powiat oświęcimski - powiat w województwie małopolskim z siedzibą w Oświęcimiu. Należy do niego gmina miejska Oświęcim; gminy miejsko-wiejskie: Brzeszcze, Chełmek, Kęty, Zator; gminy wiejskie: Osiek, Oświęcim, Polanka Wielka, Przeciszów. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku. Powiat oświęcimski to nie tylko obóz zagłady Auschwitz. Okazuje się, że oprócz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau na terenie powiatu znajduje się wiele innych ciekawych miejsc. Zabytkowy zamek – pałac i ratusz w gminie Zator, kościół p.w. św. Marcina w Jawiszowicach czy pałac Radziwiłłów w Grojcu, to tylko niektóre z nich. Pasjonaci pszczelarstwa powinni także zajrzeć do pasieki i pszczelarskiego skansenu w Grojcu. Zgromadzono w nim zabytkowe ule i sprzęt do pozyskiwania miodu z różnych regionów Polski. Przyciąga również piękno natury, które można podziwiać, wybierając się na jedną z trzech tras rowerowych. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola