Przypominamy mieszkańcom miasta o ułatwieniach przy załatwianiu spraw meldunkowych.
Od tego roku obowiązują nowe przepisy. Teraz obowiązek meldunkowy możemy załatwić podczas jednej wizyty w urzędzie. Nie musimy najpierw wymeldowywać się w jednym urzędzie, aby zameldować się w innym. Te czynności wykonamy w tym samym urzędzie, do którego trafimy, by się zameldować.
Nowością jest też to, że przy zameldowaniu nie podajemy już informacji o wykształceniu czy obowiązku wojskowym. Mężczyźni nie muszą okazywać książeczki wojskowej.
Zniesione zostały również sankcje karne m. in. dla obywateli polskich czy obywateli UE, za niedopełnienie obowiązku meldunkowego. Do tej pory zgodnie z przepisami, za niedopełnienie obowiązku meldunkowego groziła m. in. grzywna.
Dłuższy jest także termin na zgłoszenie meldunku. Z aktualnych 4 dni, termin został wydłużony do 30 dni.
Teraz będzie można też dopełnić formalności meldunkowych w urzędzie przez ustanowionego pełnomocnika. Oznacza to, że ustanowiony przez nas pełnomocnik będzie mógł nas zarówno zameldować jak i wymeldować z miejsca stałego pobytu oraz z miejsca pobytu czasowego, trwającego ponad 3 miesiące.
Ponadto od 1 stycznia 2013 roku znika obowiązek zameldowania obywateli polskich oraz obywateli UE na pobyt czasowy, nie przekraczający trzech miesięcy.
Właściciele, dozorcy i administratorzy nieruchomości oraz zakłady pracy nie mają już obowiązku weryfikowania wypełniania meldunku przez mieszkańców lub pracowników. Nie ma także obowiązku meldunkowego wczasowiczów i turystów.
Sprawy meldunkowe można załatwić w Wydziale Spraw Obywatelskich ul. Ludwika Solskiego 2 pok. 4 :
poniedziałek, środa, czwartek od 7.30 do 15.30
wtorek od 7.30 do 17.00
piątek od 7.30 do 14.00.
![]() |
Powiat oświęcimski - powiat w województwie małopolskim z siedzibą w Oświęcimiu. Należy do niego gmina miejska Oświęcim; gminy miejsko-wiejskie: Brzeszcze, Chełmek, Kęty, Zator; gminy wiejskie: Osiek, Oświęcim, Polanka Wielka, Przeciszów. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku. Powiat oświęcimski to nie tylko obóz zagłady Auschwitz. Okazuje się, że oprócz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau na terenie powiatu znajduje się wiele innych ciekawych miejsc. Zabytkowy zamek – pałac i ratusz w gminie Zator, kościół p.w. św. Marcina w Jawiszowicach czy pałac Radziwiłłów w Grojcu, to tylko niektóre z nich. Pasjonaci pszczelarstwa powinni także zajrzeć do pasieki i pszczelarskiego skansenu w Grojcu. Zgromadzono w nim zabytkowe ule i sprzęt do pozyskiwania miodu z różnych regionów Polski. Przyciąga również piękno natury, które można podziwiać, wybierając się na jedną z trzech tras rowerowych. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola