Strażnicy miejscy wspólnie z uczniami Miejskiego Gimnazjum nr 2 zaangażowali się w zbiórkę odzieży dla osób potrzebujących, którzy na co dzień są podopiecznymi Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. - Na dyżurkę straży lub do gimnazjum można przynosić płaszcze czy kurtki, ciepłe spodnie lub swetry. Potrzeba zwłaszcza rzeczy dla mężczyzn – mówi Joanna Brania komendant Straży Miejskiej w Oświęcimiu. - Zbiórka prowadzona jest do środy 18 grudnia – dodaje.
Strażnicy przypominają też, że zima to najtrudniejszy czas dla osób bezdomnych, starszych, samotnych czy znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Szczególnie zimą takie osoby potrzebują większego wsparcia, gdy temperatury spadają, a podczas dużych opadów śniegu, poruszanie się bywa często utrudnione. - Reagujmy, jeżeli widzimy osoby, którym potrzebna jest pomoc, leżące w różnych miejscach na mrozie. Jeżeli na naszych klatkach schodowych czy piwnicach zauważymy śpiących ludzi, nie wyganiajmy ich, tylko poinformujmy odpowiednie służby. Dzwoniąc na numery alarmowe straży miejskiej 986 czy policji 997 możemy komuś uratować życie – apelują strażnicy. W mieście czynna jest ogrzewalnia mieszcząca się przy miejskiej noclegowni dla bezdomnych mężczyzn na ul. Dąbrowskiego 139, gdzie osoby bezdomne mogą w bezpiecznych warunkach spędzać ten nieprzyjazny dla nich czas.
![]() |
Powiat oświęcimski - powiat w województwie małopolskim z siedzibą w Oświęcimiu. Należy do niego gmina miejska Oświęcim; gminy miejsko-wiejskie: Brzeszcze, Chełmek, Kęty, Zator; gminy wiejskie: Osiek, Oświęcim, Polanka Wielka, Przeciszów. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku. Powiat oświęcimski to nie tylko obóz zagłady Auschwitz. Okazuje się, że oprócz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau na terenie powiatu znajduje się wiele innych ciekawych miejsc. Zabytkowy zamek – pałac i ratusz w gminie Zator, kościół p.w. św. Marcina w Jawiszowicach czy pałac Radziwiłłów w Grojcu, to tylko niektóre z nich. Pasjonaci pszczelarstwa powinni także zajrzeć do pasieki i pszczelarskiego skansenu w Grojcu. Zgromadzono w nim zabytkowe ule i sprzęt do pozyskiwania miodu z różnych regionów Polski. Przyciąga również piękno natury, które można podziwiać, wybierając się na jedną z trzech tras rowerowych. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola